Obľúbené letné podujatie môžete zažiť výnimočne aj počas jarných prázdnin
Každý pondelok a piatok počas troch týždňov trvania jarných prázdnin pridali organizátori podujatia jeden termín o 10:30 hod., ktorý je venovaný hľadaniu opálov v samostatnej štôlni, pripravenej pre malých dobrodruhov. Počet miest na každý vstup je obmedzený, preto je vhodné sa vopred objednať a rezervovať si miesto.
Hľadanie opálov začne skrátenou prehliadkou základného okruhu, po ktorej sa účastníci presunú do tzv. detskej štôlne. Každé dieťa bude vybavené bezpečnostnou prilbou, ktorú dostane na mieste. Priniesť si ale so sebou treba baterku, hrabličky alebo kladivko, pevnú obuv a také oblečenie, ktoré si deti môžu pokojne ušpiniť. Výška vstupného je 7 eur za dieťa rovnako aj 7 eur pre dospelého sprievodcu (cena za osobu).
Mimochodom, na základom okruhu momentálne „visí“ asi 54 netopierov, čo môže byť pre deti rovnako skvelý zážitok. Je tam aj množstvo exponátov a nechýba ani zaujímavý výklad sprievodcu. Slovenské opálové bane nájdete na východnom Slovensku v pohorí Slanské vrchy, nad obcou Červenica. Tzv. Dubnícke bane sú medzinárodne, historicky, aj kultúrne významnou oblasťou, ktorej história siaha až do predrímskych čias.
Aj mimo tejto akcie čaká deti v bani veľa dobrodružstiev. V tme sa údajne ukrýva duch podzemia, môžu sa dozvedieť príbeh o víle Libanke a môžu spočítať permoníkov, ktorí ich na prehliadke budú sprevádzať. A čo poteší viac, ako skvelá fotografia na pamiatku. Dospelý sa zas dozvedia o práci v bani, ako sa kedysi hľadali opály a mnoho iných zaujímavých informácií. V chránenom areáli Dubnických baní je vybudovaný aj náučný chodník, ktorý je pre všetkých návštevníkov zadarmo.
Chránený areál Dubnícke bane je súčasťou Slovenských opálových baní a v roku 1964 bol vyhlásený na ochranu netopierov. Opálové bane sú totiž domovom asi 4000 jedincov netopierov. Aj z tohto dôvodu sa v období od 1. októbra do 31. marca nerobia v bani free live prehliadky, je to kvôli ich zimovaniu.
Oficiálna ťažba v opálových baniach bola ukončená v roku 1922 a bane sa podarilo znovu sprístupniť až v roku 2015. Slovenský opál je charakteristický svojou hrou farieb a tiež vysokou estetickou hodnotou. Predstavuje mineralogicky najcennejší typ opálu – opál AG.
Ďakujeme, že nás čítate. V prípade, že ste našli v článku chybu, napíšte nám na redakcia@sp21.sk
Pre pridávanie komentárov do diskusie sa musíteprihlásiť